متقال


حداقل فروش 1طاقه

تاریخچه تولید و استفاده از پارچه متقال (Fustian) به قرون وسطا برمی‌گردد، زمانی که اروپاییان از این پارچه برای تهیه لباس استفاده می‌کردند. در آن زمان متقال فقط به رنگ سفید وجود داشت و علت محبوبیت آن سادگی و سبکی این پارچه بود.

در قدیم به پارچه‌های صد درصد پنبه که به صورت خام بود و هیچ‌گونه عملیات رنگی روی آن انجام نمی‌شد، متقال می‌گفتند. به طور معمول در آن زمان متقال از دو مجموعه پارچه پنبه‌ای یا پرکننده که روی تارهای کتان بافته می‌شدند، شکل می‌گرفت. اما امروز به لطف پیشرفت تکنولوژی، این پارچه‌ها در رنگ‌های مختلف و در ترکیب با مواد دیگر تولید می‌شوند.

ویژگی‌های پارچه متقال

از خانواده کرباس می‌باشد ولی از آن لطیف‌تر است.

پارچه‌ای پر تراکم ولی سبک است.

بسیار مقاوم و محکم می‌باشد و درصورتی که خیس شود، محکم‌تر نیز می‌شود.

پرز نمی‌دهد.

جنس خنکی دارد.

جذب رطوبت بالایی دارد

اتوکشی آن آسان است.

به راحتی می‌توان انواع مختلفی از طرح را روی آن چاپ کرد.

دوخت آسانی دارد.

انواع پارچه متقال

_ متقال پنبه‌ای

باکیفیت‌ترین و رایج‌ترین نوع متقال است و از جنس صد درصد پنبه‌ای ساخته شده است. این پارچه در صورتی که خیس شود، ۱۰ تا ۲۰ برابر مقاوم‌تر از حالت خشک آن می‌شود. به دلیل استفاده از پنبه داخل آن، قابل اشتعال بوده ولی برای جلوگیری از اشتعال‌پذیری و همچنین ضدآب کردن آن، مواد شیمیایی خاصی به این پارچه اضافه می‌کنند.

_ متقال کتان

جنس کتان تا ۳ برابر از پنبه مقاوم‌تر است و جذب رطوبت بالایی دارد. این پارچه به سادگی چروک می‌شود و خاصیت کشسانی ندارد به این معنی که اگر کشیده شود دیگر به حالت قبل برنمی‌گردد. متقال کتان پارچه مورد علاقه هنرمندان است و از آن برای بوم نقاشی استفاده می‌کنند.

_ متقال الیاف مصنوعی

پلی‌استر و نایلون مواد مصنوعی هستند که با متقال ترکیب شده و متقال الیاف مصنوعی را شکل می‌دهند. این پارچه وزن سبکی دارد، ضدآب است و در برابر پوسیدگی مقاوم می‌باشد.

کاربرد پارچه متقال

– به دلیل سبکی و لطافتی که دارد برای تهیه آستر تشک و لحاف گزینه مناسبی است.

– به دلیل خاصیت عدم پرزدهی و جذب رطوبت بالایی که دارد برای گردگیری و نظافت منزل استفاده می‌شود.

– محکم بودن پارچه این امکان را می‌دهد که از آن برای دوخت کیسه‌های پارچه‌ای استفاده شود و انواع طرح‌های تبلیغاتی به راحتی روی آن به چاپ برسد.

– در آرایشگاه‌ها از این پارچه برای اپیلاسیون استفاده می‌کنند.

– از متقال خالص صد درصد پنبه‌ای برای دوخت انواع پوشاک و تولید کیف و کفش استفاده می‌شود.

– در صنعت خودروسازی از متقال برای تولید کیسه هوای اتومبیل استفاده می‌شود.

– این پارچه برای دوخت انواع چادر مسافرتی، چادر کامیون و بادبان‌های کشتی و قایق مناسب است.

– از متقال برای تولید انواع بوم نقاشی و پارچه مناسب پارچه‌نویسی بهره می‌برند.

– یکی از انواع پارچه کفن و پارچه مناسب برای دوخت گیوه نیز متقال می‌باشد.

– به علت پوشش کاملی که به محیط می‌دهد، این پارچه برای دوخت پرده و یا استفاده از آن برای تهیه زیرپرده‌ای مناسب است.

– در مراحل تولید مبل، متقال را در لایه‌ای بین پنبه (الیاف داخل مبل) و پارچه اصلی مبل قرار می‌دهند و از آن به عنوان پوششی برای رویه‌کوبی استفاده می‌شود. همچنین برای ایجاد ظاهری زیباتر در قسمت زیرین مبل، از متقال به عنوان پوششی مناسب بهره می‌برند. گاهی به عنوان لمینت پارچه اصلی مبل نیز از آن استفاده می‌شود.

قیمت عمده پارچه متقال :

انواع متقال پارچه هایی ساده هستند که مصارف گوناگون آنها باعث تقاضای بسیار زیاد برای خرید عمده شده است.
خریداران پارچه متقال باید متناسب با مصارفی که مد نظر دارند بهترین عرض پارچه را انتخاب کنند، زیرا عرض پارچه در قیمت فروش متقال تاثیر گذار است.
پس از مشخص کردن عرض پارچه باید بدانید چه میزان از نخی بودن پارچه متقال برای مصارف مورد نظرتان اهمیت دارد، به هر میزان که الیاف پنبه متقال بیشتر باشد نرخ نهایی پارچه های متقال نیز افزایش می باشد و کیفیت بیشتری نیز دارند.
بنابراین در زمان خرید عمده پارچه های متقال حتما به جنس پارچه و عرض آنها توجه کنید که بهترین متقال را از کارخانه و فروشندگان عمده پارچه تهیه کنید.

تاریخچه و کاربرد پارچه متقال

این پارچه در زبان قدیمی لاتین، fustaneum یا fustanum؛ و در زبان لاتین قرون وسطی، pannus fustāneus  (پارچه متقال) یا tela fustānea (توری متقال) نامیده می شد؛ احتمالاً نام خود را از شهر مصری فسطاط (Fustat) که در نزدیکی قاهره قرار دارد و در اصل تولید کننده چنین پارچه هایی بوده، گرفته است.

پارچه های جناغی ساده ای که معمولاً جین نامیده می شوند و پارچه های آج دار شبه مخملی که معمولاً به پارچه های مخمل نما، مولسکین (Moleskin)، مخمل کبریتی (Corduroy) و غیره مشهورند نیز در زمره پارچه های متقال قرار می گیرند. نوع اصلی پارچه متقال در قرون وسطی، شق و رق و با ارزش بود که با نخ های تار لینن و نخ های پود پنبه بافته می شد. اما به نظر می آید این اصطلاح دقیق مورد استفاده قرار نگرفته، چرا که در ابتدا برای اشاره به لباس های زبری که از پشم و لینن ساخته می شدند به کار می رفت. اما از زمان ادوارد سوم به بعد، این نام فقط برای اشاره به پارچه های پشمی مورد استفاده قرار می گرفت. از اوایل قرن بیستم، پارچه های متقال غالباً در رنگ های متنوع پنبه رنگ شده در دسترس هستند.

در دادخواستی که در زمان سلطنت ماری یکم به پارلمان انگلستان اعطا شد؛ نام «متقال ناپل (Fustian of Naples)» به چشم می خورد. در قرون سیزدهم و چهاردهم، لباس های کشیشان و پیراهن های زنانه از پارچه متقال ساخته می شدند؛ بعدها با وجود اینکه انواع خاصی از پارچه متقال برای تهیه پیراهن های زنانه مورد استفاده قرار می گرفتند، اما بیشتر برای تهیه لباس های کارگران کاربرد داشتند. پارچه های متقال از اواسط قرن شانزدهم تا اواسط قرن هفدهم، غالباً در ساخت آویزهای تخت خواب کاربرد داشتند.

متقال در دهه 1860 به پارچه های آج دار پودی پنبه ای اشاره داشت و تولید آن در شهرهای حاشیه ناحیه پنبه لانکاشر مانند کونگلتون (Congleton) در چشایر (Cheshire)، موو کوپ (Mow Cop) در استافوردشایر (Staffordshire) و هپتونستال (Heptonstall) در کالدردیل (Calderdale) رایج بود. این پارچه از سال اوایل قرن هجدهم تا اواسط این قرن، Baragan Fustian نامیده می شد و بیشتر در استرالیا مورد استفاده قرار می گرفت.

نحوه تولید پارچه متقال

روند تولید پارچه متقال، مستلزم برش این پارچه با کاتر برش متقال بود که خود فرآیندی بسیار پرزحمت و سخت محسوب می شد. این ابزار حدود ۵۰ سانتیمتر طول داشت و بیشتر شبیه یک نیزه بلند بود؛ حدود ۱۰ سانتیمتر پایین تر از راس کاتر، لبه بالایی آن به صورت تیغه تیز می شد. این تیغه به صورت طولی به موازات دو نخ تار پارچه و در زیر پود خاب دار پارچه قرار می گرفت و زمانیکه تیغه به سمت جلو هدایت می شد، تیغه کاتر پود، پارچه را قطع می کرد. در پارچه مخمل کبریتی، در هر اینچ پارچه هفت برآمدگی شیار مانند قرار داشت؛ بنابراین در امتداد یک طاقه ۳۱ اینچی از پارچه حدود ۳۲۰ برش باید انجام می گرفت.

در دهه ۱۸۶۰، پارچه روی یک میز بلند ۲۲ یاردی کشیده می شد و کاترها در صورت نیاز به صورت طولی از روی میز عبور داده می شدند. اما با گذشت زمان شیوه تولید این پارچه دستخوش تغییر شد؛ در این حالت پارچه بر روی یک میز ۶ فوتی که کاترها بر روی آن قرار گرفته اند، کشیده می شد؛ سپس پارچه آزاد گردیده و دو یارد از آن بر روی میز کشیده می شد. انتظار می رفت که این کاتر جدید در ۶۰ ساعت وقت کاری یک هفته، ۵۰۰ یارد پارچه مخمل کبریتی ۷ الی ۸ شیاری را تولید کند. پارچه مخمل نما نیز به همان روش برش داده می شد؛ اما تعداد شیارها (برآمدگی ها) در هر اینچ این نوع پارچه ۳۲ ردیف بود، از این رو روند تولید آن به نسبت پارچه متقال کندتر بود.

برش همواره بخشی از فرآیند تولید پارچه متقال بوده است. در ابتدا نخ ها آهار زده می شدند و سپس پارچه بافته می شد؛ در ضمن همواره تعداد نخ های پود نسبت به نخ های تار بیشتر بود. برآمدگی های پارچه به صورت دستی برش داده می شدند؛ در ادامه پارچه برای پرداخت فرستاده می گردد. در مرحله بعد برای اینکه آهار پارچه پاک شود؛ تحت فرآیند تمیز کاری قرار می گرفت و سپس برس کشیده می شد تا پرزهای آن به حالت اولیه خود برگردند. در ادامه برای پرزسوزی از روی یک اجاق گازی عبور داده می شد، و بعد پارچه سفید شده و یا رنگ می گردید. دوباره پارچه برس کشیده می شد.

در مرحله بعد پارچه روی میز استنتر کشیده می شد تا عرض آن به اندازه استاندارد دربیاید. پارچه ای که در ابتدا در ابعاد ۳۱ تا ۳۲ اینچ بافته می شد؛ در حین فرآوری جمع گردیده و عرض آن به ۲۷ اینچ می رسید. در نهایت به کمک میز استنتر عرض آن در ۲۸ اینچ تثبیت می گردید. حال لازم بود که پشت پارچه متقال با استفاده از مواد مختلف مثل مخلوطی چسبناک (تهیه شده از استخوان های آب پز) پر شود تا پارچه سفت گردیده و حالتی شق و رق پیدا کند؛ هر چند که هر کارخانه ای روش های خاص خود را داشت. با طی کردن این فرآیندها، پارچه متقال آماده می گردید و به انبار فروش منتقل می شد.


کمی صبر کنید...

متقال

17,000 تومان

متقال پنبه ای از تاروپود صددرصد پنبه بافته میشود. متقال های موادی پارچه هایی هستند که در الیاف آنها از پلی استر و فیلامنت استفاده میشود. پارچه متقال برای ساخت چادر مسافرتی ، چادر کامیون ، پوشاک ، روکش مبل ، بوم نقاشی ، ساک دستی و حتی کیسه هوای خودرو استفاده میشود.متقال رامیتوان ازانواع مختلف موادساخت که هرکدام از آنها خواص وکارایی خاص خود را دارند. متقال پنبه: یکی از رایج ترین انواع پارچه متقال ازپنبه ساخته میشود. زمانی که این پارچه خیس شود متوسط مقاومتش به 10تا20برابر بالاتر از پارچه خشک میرسد.پارچه ی متقال پنبه قابل اشتعال است ، معمولا برای جلوگیری از اشتعال پذیری وهمچنین ضدآب کردن پارچه به آن مواد خاص شیمیایی اضافه میکنند.


دسته‌بندی

painter1