آشپزخانه ای


آشپزخانه به عنوان‌ قلب خانه، یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی است که تهیه تجهیزات آن بسیار اهمیت دارد. یکی از مهم‌ترین وسایلی که قطعاً موردنیاز همه خانم‌ها خواهد بود، منسوجات یا سرویس آشپزخانه می‌باشد. سرویس آشپزخانه به مجموعه‌ای از وسایلی گفته می‌شود که کاربردهای گوناگونی دارند و در مواردی مثل نظافت، آشپزی و …مورد استفاده قرار می‌گیرند. به‌طور کلی سرویس آشپزخانه شامل موارد مختلفی مثل دستمال سفره، پیش بند آشپزی، دستمال آشپزخانه، زیر سفره‌ای، سرویس دم کنی، دستگیره‌ها، روپوش دستگیره‌های گاز و یخچال و‌…می‌شوند.

این سرویس معمولاً در جهیزیه همه عروس خانم‌های ایرانی وجود دارد. این منسوجات همان‌طور که می‌دانید جنس پارچه‌ای داشته و برای تولید آن‌ها از پارچه‌های متنوعی تولید می‌شود. سرویس آشپزخانه باید کیفیت بسیار زیادی داشته باشد، زیرا اجزای آن مکرراً مورد استفاده قرار گرفته و باید بسیار بادوام‌ باشند.

پارچه آشپزخانه معمولا در نمونه های طرح دار و گل دار مورد استفاده قرار می گیرد. روحیه بخشی و جان دادن به محیط از اصول انتخاب این نمونه هاست. صرف نظر از نوع کاربردی که دارند سبب زیبا سازی فضا خواهند شد. به عبارتی دیگر به عنوان یکی از عناصر طراحی دکوراسیون عمل می نمایند.ضمن این که حال و هوای اشپزخانه را نیز متحول می کنند. به کار گیری این وسایل پارچه ای نشان دهنده حسن سلیقه و ذوق کاربر می باشد. در یک فضا معمولا وسایل مختلفی در طرح و رنگ یکسان به کار گرفته می شوند. این تناسب در طرح و رنگ، یکی از اصول مهم در دکوراتیو محیط محسوب می شود. اما کاربردهایی که این محصول می تواند داشته باشد شامل موارد زیر است:

 • برخی از آن ها به منظور نظافت و بهداشت عمومی فضای داخلی اشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرند. دستمال تنظیف نامی است که بر روی این گروه نهاده اند.
 • برخی برای تولید سرویس های دم کنی، به خصوص برای سرویس جهیزیه نو عروس تدارک دیده می شوند.
 • برای خشک نمودن ظروف خیس نیز دستمال های پارچه ای اختصاصی مورد نیاز است.
 • برخی افراد نیز برای نگهداری نان و سبزی از سفره های پارچه ای استفاده می نمایند.
 • یکسری از موارد نیز حالت دکوری و تزئینی دارند. پرده آشپزخانه، رومیزی ها و کاور وسایل مختلف زیر مجموعه این قسمت قرار داده می شود.

لذا پیش از خرید کالای آشپزخانه، در انتخاب پارچه برای منسوجات آشپزخانه می‌بایست به برخی ویژگی‌های مهم توجه نمود. این ویژگی‌ها را در زیر ذکر نموده‌ایم:

 • مواد اولیه طبیعی

در درجه اول می‌بایست به مواد اولیه مورد استفاده در تولید پارچه سرویس آشپزخانه توجه داشته باشید. پارچه این سرویس می‌بایست با الیاف طبیعی تولید شده باشد و پارچه‌هایی با الیاف مصنوعی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شوند. چرا که اگر از مواد مصنوعی و پلاستیکی در دوخت سرویس آشپزخانه استفاده شود، دم کنی و دستگیره‌ها که به صورت مداوم در معرض حرارت هستند به مرور زمان جمع شده و شکل بدفرمی خواهند داشت.

 • ثابت‌ بودن رنگ پارچه

دیگر ویژگی مهم پارچه برای منسوجات آشپزخانه ثابت بودن رنگ آن می‌باشد. منسوجات آشپزخانه به صورت مداوم باید شسته شوند و‌ دوباره مورد استفاده قرار گیرند. پس جنس آن‌ها باید به گونه‌ای باشد که رنگ پس ندهد. برای مثال تصور کنید در حال پخت برنج هستید. اگر دم‌کنی از جنس پارچه‌ای باشد که رنگ بدهد قطعاً رنگ آن به برنج نیز منتقل خواهد شد که این اصلاً خوشایند نیست.

 • پاک‌ شدن آسان

دیگر ویژگی مهمی که در حین انتخاب پارچه برای دوخت سرویس آشپزخانه باید مدنظرتان قرار گیرد، پاک شدن سریع آن‌ها می‌باشد. اجزای این سرویس همواره در معرض چربی و آلودگی‌های مختلف قرار دارند. پس باید جنسی داشته باشند که آلودگی را به خود نگیرند و فوراً پاک‌ و‌ تمیز شوند. در غیر این صورت حتی با بارها شستشو نیز ممکن است لکه غذا باز از روی آن‌ها پاک نشود.

 • هماهنگی با دکوراسیون آشپزخانه

هر نوع پارچه برای منسوجات آشپزخانه باید با تمامی اجزای دکوراسیون داخلی این قسمت از خانه هماهنگی داشته باشند. چون این سرویس همواره در معرض دید بوده و می‌تواند در زیبایی ظاهر دکور آشپزخانه تأثیر بسزایی داشته باشد. همچنین طرح سرویس آشپزخانه خود را نیز کاملاً بروز انتخاب کنید. همچنین در انتخاب رنگ آن‌ها نیز دقت کافی به خرج دهید. اگر دوست دارید با نگاه کردن به محیط آشپزخانه شما ترغیب به جنب‌وجوش و تحرک شوید، پارچه‌ای با رنگ‌های قرمز، زرد، نارنجی و…برای سرویس آشپزخانه خود انتخاب کنید‌. اگر هم تمایل دارید در آشپزخانه احساس آرامش بیشتری را تجربه کنید، حتماً از رنگ‌های آبی، سبز، سفید و …در دوخت سرویس استفاده کنید.

نحوه صحیح شستن دستمال آشپزخانه در خانه

افرادی که در امور خانه و خانه‌داری مهارت دارند، می‌دانند که هر یک از دستمال‌های آشپزخانه مناسب یک کار مشخص است. برای مثال بعضی از دستمال‌های آشپزخانه مناسب گردگیری، برخی مناسب خشک کردن میوه و ظروف، برخی به عنوان دم‌کنی، برخی به عنوان حوله و برخی دیگر به عنوان دستگیره قابلمه و ظروف داغ مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این رو هر یک از این دستمال‌های آشپزخانه باید کاملا تمیز و بهداشتی باشند، چرا که در محیط کاملا بهداشتی یعنی در آشپزخانه قرار دارند. به بیان دیگر، از آنجایی که آشپزخانه قلب خانه است و با سلامت افراد خانه در ارتباط مستقیم قرار دارد، وسایل آشپزخانه نیز باید کاملا تمیز و بهداشتی باشند و شستن دستمال آشپزخانه باید در برنامه تمیز کردن خانه قرار گیرد.

۱٫ دستمال آشپزخانه را جداگانه بشویید

همان گونه که پیش از این گفتیم، هر یک از دستمال‌های آشپزخانه مناسب یک کار به‌خصوص است. از این رو دستمال‌هایی که به منظور تمیز کردن و گردگیری مورد استفاده قرار می‌گیرند در ارتباط مستقیم با میکروب و باکتری قرار دارند. در این صورت توصیه می‌کنیم دستمال‌های گردگیری را با دستمال‌های دیگر آشپزخانه نشویید و آن‌ها را به صورت جداگانه درون ماشین لباسشویی قرار دهید. این روش کمک می‌کند تا دستمال‌هایی که با آن ظرف خشک می‌کنید یا در تماس مواد غذایی قرار دارند، تمیز باقی بمانند.

۲٫ دستمال آشپزخانه را مرتب بشویید

این نکته را به یاد داشته باشید: ممکن است دستمال آشپزخانه در تماس مستقیم با سلامتی انسان قرار داشته باشد. برای مثال دستمال آشپزخانه‌ای که با آن میوه یا ظروف را خشک می‌شوند یا حوله آشپزخانه‌ای که با آن دست خود را می‌شویید، همیشه باید تمیز باشند. از این رو دستمال‌های گردگیری را هر بار پس از استفاده، دستمال میوه و ظروف خشک‌کن را دو تا سه روز یک بار، حوله آشپزخانه را هر هفته، دستمال دم‌کنی را هر دو روز یک بار و دستمال دستگیره را هر دو هفته یک بار با مواد شوینده مناسب بشویید.

۳٫ از مواد شوینده شیمیایی استفاده نکنید

توصیه می‌کنیم به منظور شستن دستمال آشپزخانه مناسب خشک کردن ظروف و میوه از مواد شوینده شیمیایی استفاده نکنید، چرا که در تماس مستقیم با مواد غذایی قرار می‌گیرند. در این صورت بهترین مواد شوینده برای این گونه دستمال‌های آشپزخانه، سرکه سفید است. سرکه سفید یک پاک کننده قدیمی و قوی است که باعث حساسیت نمی‌شود. با این حال به منظور شستشوی دستمال آشپزخانه مناسب گردگیری و تمیزکردن، استفاده از مواد شوینده شیمیایی مانعی ندارد و شما می‌توانید از پودر یا مایع ماشین لباسشویی و حتی مایع ظرفشویی استفاده کنید تا دستمال تمیز و پاک گردد.

۴٫ از آب ولرم استفاده کنید

بهترین دمای مناسب شستن دستمال آشپزخانه، آب ولرم است. آب ولرم و ماده شوینده مناسب، میکروب و باکتری را به سادگی از بین می‌برد. به یاد داشته باشید که ممکن است آب داغ باعث آب رفتن دستمال آشپزخانه شود و آن را کوچک کند. در این صورت در صورتی که دستمال آشپزخانه را در ماشین لباسشویی یا در تشت می‌شویید، درجه آب را تنظیم کنید.

۵٫ دستمال آشپزخانه را زیر نور خورشید خشک کنید

نور خورشید یک روش مناسب برای از بین بردن میکروب و باکتری است. از این رو در صورتی که می‌خواهید دستمال آشپزخانه‌تان کاملا تمیز شود، ابتدا بند رخت را تمیز کنید تا گرد و غباری به آن نچسبد، سپس دستمال آشپزخانه را روی آن قرار دهید تا زیر آفتاب خشک و عاری از هرگونه میکروب و باکتری گردد. در صورتی که در روزهای بارانی یا فصل‌های سرد نمی‌توانید دستمال آشپزخانه یا دیگر لباس‌هایتان را خشک کنید، می‌توانید آن‌ها را روی یک دستمال یا حوله تمیز قرار دهید تا کمی خشک شوند، سپس دستمال‌های نم‌دار را با اتو خشک کنید.

انواع پارچه سرویس آشپزخانه

مشتریانی هم که قصد خرید پارچه سرویس آشپزخانه را دارند می توانند آن را از مراکز فروش پارچه تهیه کنند. آیا این نوع پارچه هم دارای تنوع مدل می باشد؟ بله کاملا درست است. در حال حاضر انواع پارچه های مختلفی در مراکز فروش موجود است که از آنها برای دوخت سرویس آشپزخانه استفاده می کنند. به همن دلیل اگر شما به فکر خرید پارچه برای دوخت سرویس آشپزخانه می باشید لازم است که ابتدا یک شناخت کلی از انواع پارچه های موجود در بازار پیدا کنید و بعد نسبت به خرید اقدام کنید. در اینجا ما قصد داریم چند مورد از انواع پارچه های مخصوص سرویس آشپزخانه را به شما معرفی کنیم تا دید بهتری از بازار پیدا کنید و راحت تر تصمیم بگیرید.

 • پارچه پنبه ای

این نوع پارچه همان طور که از اسم آن مشخص است الیاف آن از جنس پنبه می باشد. این نوع پارچه مقاومت کششی بسیار بالایی دارد، کمتر دچار پارگی می شود، بسبار نرم و لطیف است، به آسانی شسته و خشک می شود، قدرت جذب بالایی دارد و در برابر الکتریسیته مقاوم است. ناگفته نماند که این پارچه خیلی زود چین و چزوک می شود و ممکن است بعد از شستشو کوچک بشود و آب برود. با این وجود پارچه های پنبه ای یکی از بهترین گزینه ها برای پارچه سرویس آشپزخانه می باشد.

 • پارچه پلی استر

پارچه پلی استر یکی از انواع پارچه پرکاربرد در تمامی صنایع است که الیاف های مصنوعی آن از نفت بدست می آیند. پارچه پلی استر از قیمت بسیار ارزان و مشتری پسندی برخوردار است و این یکی از مهم ترین خصوصیات خوب این پارچه می باشد. پارچه پلی استر بسیار قوی و انعطاف پذیر است، خیلی سریع خشک می شود و در برابر چین و چروک مقاوم است. این پارچه نسبت به حرارت بسیار حساس است و به همین جهت انتخاب چندان خوبی برای دستگیره ها نمی باشد مگر این که درصد پنبه موجود در آن زیاد باشد.

 • پارچه کتان

پارچه کتان یکی دیگر از انواع پارچه سرویس آشپزخانه موجود در بازار است که طرفداران زیادی هم دارد. این پارچه بسیار محکم و مقاوم است و هرچه بیشتر شسته شود لطافت و نرمی آن بیشتر می شود. کتان همچنین در برابر حرارت بسیار مقاوم است اما خیلی سریع دچار چین و چروک می شود

 • پارچه کتان پنبه ای

پارچه کتان پنبه یکی از مناسب ترین گزینه ها برای تهیه سرویس های آشپزخانه بخصوص دم کنی ها می باشد. این پارچه از ترکیب کتان و پنبه ساخته می شود و بسیار خوب و باکیفیت می باشد. مقاومت در برابر حرارت بالا، نرمی و لطافت زیاد و شستوی آسان از مهم ترین خصوصبات پارچه کتان پنبه ای می باشد.

 • پارچه زنبوری

پارچه زنبوری یکی دیگر از انواع پارچه های موجود در بازار است که برای دوخت سرویس آشپزخانه از آن استفاده می شود. جنس این پارچه از پنبه است و به همین جهت از خصوصیات بسیار خوبی برخوردار است. قدرت جذب بالا، نسوز بودن آن در مقابل آتش و حرارت و نرمی و لطافت زیاد از مهم ترین خصوصیات این پارچه است. پارچه های زنبوری در رنگ ها و طرح های متنوعی تولید می شوند. همچنین عرض آن 150 سانتی متر و طول هر طاقه هم 30 متر است.

 • پارچه اسپان باند

پارچه اسپان باند یکی از انواع پارچه های پرفروش در بازار است که کاربردهای بسیار متنوعی دارد و یکی از آنها سرویس های آشپزخانه می باشد. جنس این پارچه از ترکیب پلی استر و پنبه است. از مهم ترین خصوصیات پارچه اسپان باند می توان به ثبات رنگ و ضد لکه بودن، تنوع در رنگ و طرح، انعطاف پذیری بالا، شستوی آسان و سریع، مقاوم در برابر لکه ها و کثیفی و قیمت بسیار مناسب و مشتری پسند اشاره کرد. پارچه اسپان باند یکی از گزینه هایی است که می توانید برای پارچه سرویس آشپزخانه انتخاب کنید زیرا تمام انتظارات مشتری را برآورده می کند.

 • پارچه با پشم گوسفند

این نوع پارچه ها از پشم گوسفند تولید می شوند و بدون پرز می باشند. این پارچه گزینه بسیار مناسبی برای دوخت پیشند و آبگیر است زیرا قدرت جذب بسیار بالایی دارد. اما قیمت آن کمی گران است.

 • پارچه تترون

جنس این پارچه از ترکیب پلی استر و ریون می باشد. پارچه تترون در هنگام شستشو تغییر سایز نمی دهد کوچک نی شود. همچنین در برابر لکه ها مقاومت خوبی از خود نشان می دهد و بسیار بادوام و ماندگار است.

 • پارچه سیلیکا

پارچه سیلیکا یکی از پارچه های بسیار محبوب در بازار است که بافت آن بسیار متراکم است و مقاومت کششی بسیار بالایی دارد. این پارچه ها نسوز هستند و قابلیت تحمل حرارت تا 1000 درجه سانتیگراد را دارند. به همین جهت پارچه سیلیکا یک انتخاب بسیار مناسب برای دوخت دستگیره و دستکش فر می باشد.

 • پارچه پلی پنبه

یکی دیگر از انواع پارچه سرویس آشپزخانه پارچه پلی پنبه است. این پارچه از مخلوط پنبه و پلی استر در صنعت نساجی تولید می شود. این نوع پارچه بسیار نرم و لطیف است، مقاومت زیادی در برابر سایش دارد، قدرت جذب بسیار بالایی دارد، شستشوی آن آسان است، سنگین وزن است و از لحاظ اقتصادی هم به صرفه می باشد.


کمی صبر کنید...

پارچه دستمال آشپزخانه ای ساده

39,000 تومان

استفاده از الیاف ۱۰۰% پنبه و ضد حساسیت بودن این پارچه ها در تماس با پوست، مقاومت بالای این پارچه در برابر حرارت و عدم سوختن آن در مجاورت حرارت بالا و آتش، دارای تار و پود کاملاً سفت و جنس محکم، نداشتن آبرفت و همچنین شل نشدن بافت پارچه در هنگام شستشو، نداشتن رنگ دهی در حین شستشو و ثبات رنگ بالا در استفاده مکرر، حفظ کیفیت در استفاده طولانی مدت از پارچه، ندادن پرز و برجای نگذاشتن رد بر روی سطوح در حین استفاده از ویژگی های پارچه های لانه زنبوری می باشد. برخی از موارد استفاده و کاربرد این پارچه ها عبارت اند از: به عنوان یک پارچه نمگیر در بخش‌ های مختلف منزل و به خصوص آشپزخانه ها_ برای تهیه و دوخت مصارفی مانند دستکش فر، کیسه نان و سبزی، دستگیره، رومیزی و مواردی از این قبیل_ برای دوخت کاور لوازم مختلف آشپزخانه جهت محافظت از نفوذ گرد و غبار_ جهت تولید جوانه های ارگانیک در بخش صنعت مواد غذایی_ در شرکت های خدماتی و صنعتی_ در مشاغلی مانند رستوران ها، کارواش ها، صنایع فلزی و همچنین صنایع پتروشیمی


پارچه دستمال آشپزخانه ای چاپی

46,000 تومان

پارچه لانه زنبوری که به پارچه پوشکی وآشپزخانه ای نیز شهرت دارد، برای انواع مصارف ازجمله مصارف بیمارستانی، پوشک نوزاد، نظافت و....مورد استفاده قرار میگیرد.پارچه های زنبوری هم میتواند ساده و در رنگ های مختلف باشد و هم طرح های مختلفی بر روی آن چاپ میشود. پارچه دستمال آشپزخانه ای باجنس صد درصد پنبه با بافت لانه زنبوری بسیارمناسب برای دم کنی ودستگیره سرویس های آشپزخانه ای است وبه دلیل وجود پنبه دراین پارچه در برابر حرارت مقاومت میکند و نمی سوزد طرح ورنگبندی گلدار این پارچه سازگار با سلیقه های عموم است و از لحاظ قیمتی قابل رقابت با جنس های مشابه میباشد.


دسته‌بندی

painter1