شبه فاستونی


پارچه فاستونی یکی از متداول‌ترین پارچه‌هایی می باشد که در دوخت لباس‌ استفاده می‌گردد. این محبوبیت ها باعث شده است که هر فرد حتماً یک دست لباس یا بیشتر از جنس پارچه فاستونی در کمد خود داشته باشد. پارچه فاستونی از درصدهای مختلف نخ پشم طبیعی و الیاف مصنوعی مانند پلی استر و نایلون تولید می شود. انواع مختلف فاستونی بنا بر درصد الیاف طبیعی و مصنوعی به کار برده شده در بافت، پارچه فاستونی پشمی، پلی‌استر و  پشمی پلی استر می باشد. این پارچه در گرم‌های مختلفی تولید شده که با توجه به درصد پشم استفاده شده در آن، برای دوخت البسه و وسایل پارچه‌ای به کار گرفته می‌شود. کیفیت پارچه‌های فاستونی بستگی به درصد پشم به کار رفته در بافت آن دارد. هیچ نوعی از پارچه فاستونی کاملاً از پشم و یا کاملاً از الیاف مصنوعی پیدا نمی‌شود؛ اما هرقدر درصد پشم استفاده شده در پارچه بیشتر باشد، لطیف‌تر، سنگین‎‌تر و چروک پذیرتر می‌گردد. هرکدام از انواع پارچه‌های فاستونی برای دوخت برخی لباس‌ها مناسب‌تر می باشند.

جنس پارچه فاستونی چیست؟

فاستونی پارچه ای با الیاف طبیعی مثل پشم و مصنوعی مانند پلی‌استر می باشد. این پارچه در گرم ‌های متفاوت و به صورت ساده یا طرح‌دار تولید می‌گردد. فاستونی انواع متفاوتی دارد:

 پارچه ‌های فاستونی پشمی: لطیف‌ترین و نرم‌ترین پارچه فاستونی نوع پشمی آن می باشد. وزن این نوع از فاستون به دلیل الیاف به کاررفته در آن بسیار بیشتر و سنگین ‌تر است.

پارچه‌ های فاستونی پلی‌استر: از دیگر انواع پارچه فاستونی می‌توان به نوع پلی استر آن اشاره نمود. این نوع از پارچه که به “پارچه شبه فاستونی” معروف می باشد به دلیل استفاده از الیاف مصنوعی در آن وزن کمتری دارد. یکی از مزایای استفاده از این نوع پارچه عدم چروک شدن آن می باشد.

پارچه‌های فاستونی پشمی ـ پلی‌استر

پارچه فاستونی پشمی ـ پلی‌استر یکی از بهترین انواع این پارچه‌ها است و سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص داده است. یکی از مهم ترین ویژگی‌های آن ظاهر زیبا و در عین حال کیفیت بالای آن است.

فاستونی پارچه ای با الیاف طبیعی مثل پشم و مصنوعی مانند پلی‌استر می باشد. این پارچه در گرم ‌های متفاوت و به صورت ساده یا طرح‌دار تولید می‌گردد. فاستونی انواع متفاوتی دارد:

پارچه ‌های فاستونی پشمی: لطیف‌ترین و نرم‌ترین پارچه فاستونی نوع پشمی آن می باشد. وزن این نوع از فاستون به دلیل الیاف به کاررفته در آن بسیار بیشتر و سنگین ‌تر است.

پارچه‌ های فاستونی پلی‌استر: از دیگر انواع پارچه فاستونی می‌توان به نوع پلی استر آن اشاره نمود. این نوع از پارچه که به “پارچه شبه فاستونی” معروف می باشد به دلیل استفاده از الیاف مصنوعی در آن وزن کمتری دارد. یکی از مزایای استفاده از این نوع پارچه عدم چروک شدن آن می باشد.

پارچه‌های فاستونی پشمی ـ پلی‌استر

پارچه فاستونی پشمی ـ پلی‌استر یکی از بهترین انواع این پارچه‌ها است و سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص داده است. یکی از مهم ترین ویژگی‌های آن ظاهر زیبا و در عین حال کیفیت بالای آن است.

 پارچه شبه فاستونی چیست؟

در تولید انواع پارچه های فاستونی معمولاً از الیاف پشم در بافندگی آن استفاده می‌گردد که وجود پشم در پارچه علاوه بر افزایش کیفیت، قیمت فروش فاستونی‌ها نیز افزایش خواهند یافت. پارچه‌های شبه فاستونی به دلیل عدم استفاده از الیاف پشم و تراویرا در بافت آن‌ها، به عنوان شبه فاستونی شناخته می‌شوند و ارزان قیمت هستند. الیاف به کاربرده در شبه فاستونی معمولاً فلامنت ویسکوز است. پارچه لباس کار اغلب از شبه فاستونی می‌باشد.

کاربرد پارچه فاستونی

کت و شلوار از کاربردی‌ترین لباس‌ها برای آقایان می‌باشد که از زمان‌های گذشته تا به امروز از آن بسیار استفاده می‌گردد. این لباس در طرح‌ها و رنگ‌های متفاوتی تولید تولیدکنندگان به بازار عرضه می‌شود. از اصلی‌ترین پارچه‌هایی که برای دوخت این لباس مورد استفاده قرار می‌گیرد، انواع پارچه فاستونی می‌باشد. دلیل اهمیت این پارچه برای دوخت کت و شلوار مردانه خوش فرم بودن و بافت خاص فاستونی است. همچنین طرح‌های متنوع این پارچه امکان انتخاب را برای تولیدکننده و مشتری فراهم می‌کند.

تنوع در لباس بانوان بسیار زیاد می‌باشد و تولیدکنندگان همواره از پارچه‌های مختلفی برای طراحی و دوخت لباس بانوان استفاده می‌نمایند. یکی از این پارچه‌ها نیز انواع پارچه فاستونی می‌باشد که از آن برای دوخت انواع مانتو، کت، دامن و شلوار زنانه استفاده می‌گردد. دلیل استفاده از پارچه فاستونی برای دوخت لباس بانوان شیک و لوکس بودن این پارچه می‌باشد.نحوه شستشو و نگهداری پارچه فاستونی

پارچه فاستونی از آن دسته پارچه‌های محبوبی می باشد که از آن برای دوخت انواع فرم‌های اداری و مدرسه استفاده می‌گردد. به دلیل کاربرد بالایی که این پارچه دارد، باید از تمامی نکات مهم درباره شستشوی این پارچه اطلاع داشته باشید تا بتوانید مدت زمان طولانی‌تری از آن استفاده نمایید. مهم ترین نکته برای شستشوی این پارچه این است که قبل از هر اقدامی باید به لیبل شستشوی لباس توجه نمایید. معمولا برای شستشوی پارچه فاستونی از آب ولرم استفاده می‌شود تا کیفیت پارچه با شستشوی زیاد و مداوم ثابت بماند.

خرید پارچه فاستونی

تشخیص کیفیت پارچه فاستونی کار ساده‌ای نیست. با این حال نکته‌ای که می‌تواند در خرید به فرد ناآشنا به جنس پارچه را کمک کند این است که مقداری از آن را در مشت خود گرفته و بعد از چند ثانیه باز کنید. هرقدر زودتر به حالت اول خود برگردد، می‌توان از کیفیت پارچه اطمینان بیشتری داشت. توجه داشته باشید که کیفیت بیشتر قطعاً در قیمت پارچه تأثیر دارد.

مزایا و معایب پارچه فاستونی

پوشاک حاصل از پارچه فاستونی مانند لباس هایی از جنس سایر پارچه مزایا و معایبی دارد که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

مزایای پارچه فاستونی

 • مقاوم در برابر آب و باد
 • قابل تنفس
 • مقاوم در مقابل چروک شدن و تغییر شکل دادن
 • باقی ماندن طولانی مدت خط اتو روی لباس

معایب پارچه فاستونی

 • ساییده و براق شدن لباس در محل نشستن و برخورد با صندلی
 • مستعد چین و چروک بودن با افزایش عدد سوپر فاستونی و کاهش دوام پارچه 

تفاوت پارچه فاستونی با شبه فاستونی

 • در ساختار پارچه شبه فاستونی از هیچ نوع الیاف پشمی استفاده نشده است و تمام الیاف کاربردی در آن پلی‌استر است.
 • پارچه‌های فاستونی وزن نسبتا زیادی دارند ، در صورتی که شبه فاستونی بسیار سبک هستند.
 • پارچه‌های فاستونی زود چروک می‌شوند ، در صورتی که شبه فاستونی اصلا چروک‌نمی شوند .
 • پارچه‌های فاستونی ، نرم و لطیف هستند ، در حالی که شبه فاستونی کمی خشن و سفت است.
 • پارچه فاستونی اصل رنگ‌پذیری خوبی دارد و طرح روی آن باکیفیت است، در صورتی که طرح روی شبه فاستونی کیفیت خوب را دار نیست .

 تفاوت بین پارچه‌های فاستونی ایرانی و خارجی

کارخانه‌های نساجی ایران یکی از بهترین کارخانه‌های تولید پارچه فاستونی هستند ، و همیشه اولین گزینه تمام تولید‌ی ها برا خرید بوده اند . متاسفانه امروزه شرکت های چینی وارد این حوضه شده و به دلیل داشتن قیمت مناسب تر نسبت به پارچه های فاستونی ایرانی بازار کار این پارچه را برای شرکت های ایرانی کساد کرده اند ، اما این پارچه ها دارای کیفیت پایین تری نسبت به پارچه های ایران بود که خود ضربه بزرگی بر پیکره این صنعت وارد کرده است.

البته در ادامه می توان از بهترین کشورهای خارجی در زمینه تولید پارچه های فاستونی می‌توان به بریتانیا، ایتالیا و فرانسه اشاره کرد.

چه زمان فاستونی و چه زمانی شبه فاستونی انتخابهای مناسب شما هستند ؟

۱ – اگر برای لباس رسمی ، دامادی و مجلسی به دنبال انتخاب پارچه هستید پیشنهاد بازاربزازی به شما حتما فاستونی های پسم ترویرا است . این پارچه ها باکیفیت ، خوش دوخت . خوش ایست هستند و لباسی چشم نواز و زیبا برای شما به ارمغان خواهند آورد . 

 ۲ – اگر برای شلوارهای پرمصرف و لباسهای پرکاربرد روزانه به دنبال انتخاب پارچه هستید که دوام پارچه و قیمت مناسب آن اولویت اول شماست ، حتما پارچه های شبه فاستونی ترویرا ویسکوز و پلی استر ویسکوز را انتخاب نمایید . پارچه های شبه فاستونی در مقابل سایش مثلا در قسمت ران شلوار ، دوام بیشتری دارند در حالیکه فاستونی های پشم ترویرا ظریف و آسیب پذیرند .

 ۳ – اگر برای دوخت مانتو یا شلوار زنانه به دنبال پارچه مناسب هستید از فاستونی های لاکردار یا کشی استفاده نمایید . پارچه های فاستونی حالت کشسان ندارند اما فاستونی های لاکردار کوکما با داشتنی خاصیت کشسان به شما اجازه می دهند به سراغ مدلهای اندامی بروید . خانمها اغلب علاقه ای به استفاده از کمربند ندارند و ترجیح می دهند از شلوارهایی استفاده کنند که حالت کشسان دارند و در قسمت کمر به کمربند نیاز پیدا نمی کنند .

 ۴ – اگر برای سازمان یا ارگان خود به دنبال انتخاب لباس متحدالشکل هستید بهتر است از پارچه های پشم ترویرا استفاده نمایید چرا که راحتی که این پارچه ها به شخص هدیه می دهند باعث افزایش کیفیت عملکرد افراد در محل کار می شوند . برای کارمندان بانکها یا مشاغلی که لباس آنها هنگام نشست و برخاست زیاد ساییده می شود بهتر است یک شلوار اضافه در نظر بگیرید تا شلوار زودتر از کت یا مانتو فرسوده نشود .

 ۵ – اگر برای پرسنل پرواز یک شرکت هوایی به دنبال انتخاب پارچه هستید بهتر است از فاستونی های پشم ترویرا استفاده کنید . الیاف پشم طبیعی گوسفند در مقابل آتش و حراارت بالا از هود مقاومت نشان می دهند ، به آرامی می سوزند و جمع نمی شوند در حالیکه الیاف مصنوعی به سرع در برابر حرارت جمع می شوند و می سوزند که توجه به این نکته برای حفظ سلامت خدمه پرواز در مواقع اضطراری بسیار مهم است . 


کمی صبر کنید...

فاستونی بدر نصف جهان

62,500 تومان

در معرفی شرکت نساجی بدر اصفهان باید گفت که از بهترین تولید کنندگان فاستونی در استان اصفهان است که در زمره تولید شبه فاستونی ارزان قیمت مدل جتس پلی استر ویسکوزی است.نمایندگی پارچه فاستونی صنایع بدر ارسال مستقیم به تمامی بازار های بزرگ فروش عمده و خرده پارچه دارد.کارخانه نساجی بدر نصف جهان انواع شبه فاستونی بدون پشم را در بیش از ٥٠ طرح و مدل مختلف تولید و تکمیل می کند. هر طرح پارچه فاستونی بدر معمولا در ٤ رنگ تولید شده که این رنگبندی در طاقه های ٣٠ متری طاقه پیچی شده است.


فاستونی تهران جامه

52,000 تومان

پارچه فاستونی تهران جامه از تولیدات کارخانه نساجی اصفهان است که به قیمت ارزان در بازار های پارچه و قماش کشور عرضه می گردد. قیمت خرید ارزان پارچه تهران جامه میان انواع فاستونی موجب افزایش تقاضا جهت خرید عمده و عدلی این فاستونی در کارخانه شده است.فاستونی تهران جامه جز پارچه های شبه فاستونی است و این یکی از دلایل ارزان بودن قیمت تمام شده آن می باشد.پارچه های شرکت تهران جامه از طرح و مدل های مختلفی تشکیل شده است که معمولا کالیته های پارچه تهران جامه بصورت چهار رنگی عرضه می شود.هر طاقه پارچه های تهران جامه ۳۰ متری طاقه پیچی می شوند و بصورت عدل های ۲۴۰ متری در بازار توزیع خواهند شد.کارخانه تهران جامه با به کارگیری الیاف مرغوب و با بهره گیری از دستگاه های بافندگی به روز و پیشرفته توانسته است که حجم انبوهی از فاستونی را تولید نماید.طرح های بافته شده در کارخانه تهران جامه مطابق با سلیقه مشتریان و هماهنگ با نیاز بازار است که در رنگبندی مشتری پسند و طرح های جدیدی در حال تکمیل و عرضه هستند.


دسته‌بندی

painter1