پارچه فاستونی

اگر نگاهی به نساجی ایران کنید، متوجه می شوید که پارچه فاستونی یکی از معروف ترین و باکیفیت ترین پارچه های تولیدی در ایران است. این نوع پارچه نسبت به سایر منسوجات قدیمی تر است و کاربردهای بسیاری نیز دارد.

پارچه فاستونی، پارچه ای با الیاف طبیعی مانند پشم ومصنوعی مانند پلی استر است. این پارچه در گرماژهای متفاوت و به صورت ساده یا طرح دار تولید می شود.

کیفیت پارچه های فاستونی بستگی به درصد پشم به کاررفته در بافت آن دارد. هیچ نوعی از پارچه فاستونی کاملا از پشم و یا کاملا از الیاف مصنوعی پیدا نمی شود؛ اما هرقدر درصد پشم استفاده شده در پارچه بیشتر باشد، لطیف تر، سنگین تر و چروک پذیرتر می گردد.

کاربرد پارچه فاستونی:

کت و شلوار، مانتو اداری، کت و دامن زنانه، یونیفرم مدارس و...

خصوصیات پارچه فاستونی:

دلیل محبوبیت پشم فاستونی این می باشد که وجود آن در پارچه باعث حفظ دمای بدن در پارچه می گردد و به همین دلیل با استفاده از پارچه های پشمی در هوای سرد فرد احساس سرمای کمتری می کند. هم چنین این پارچه باعث ایجاد تعادل دمای بدن می شود و از تعرق زیاد جلوگیری می کند. پشم مورد استفاده از انواع پارچه فاستونی باعث افزایش استحکام پارچه می گردد و از فرد در برابر خطرات نیز حفاظت می کند. اهمیت دیگری که پارچه فاستونی دارد این است که رنگ پذیری عالی دارد و به دلیل عدم عبور اشعه های ماوراء بنفش، می تواند در سلامتی فرد نیز تاثیر بگذارد.

painter1